poniedziałek, 24 marca 2014

220. rocznica Insurekcji Kościuszkowskiej

220 lat temu, 24 marca 1794 roku, na Rynku Głównym w Krakowie Naczelnik Tadeusz Kościuszko złożył uroczystą przysięgę, ogłaszając tym samym akt powstania narodowego, znanego w historii jako Insurekcja Kościuszkowska.24 marca 1794 roku od samego rana na Rynku zbierały się tłumy ludzi. Młodzież nosiła sztandary z napisami: "Wolność lub śmierć", "Równość, wolność", "Za prawa i wolność", "Za Kraków i Ojczyznę". Były też napisy: "Vivat Kościuszko!". Wiele osób nosiło podobizny samego Naczelnika.

Około godziny 10.00 na ul. świętej Anny wjechał Kościuszko. Kiedy zatrzymał się na Rynku, wszyscy zamilkli. W ciszy i skupieniu tłum ludzi wysłuchał przysięgi Naczelnika, który stojąc przed czworobokiem żołnierzy, z uniesioną do góry szablą, mówił narodowi: "Ja, Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samodzielności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę. Tak mi Panie Boże dopomóż i niewinna Męka Syna Twego". Tłum wiwatował na cześć Naczelnika, wojsko prezentowało broń, zabrzmiał Dzwon Zygmunta. "Miasto szalało z radości, ludzie wiwatowali, nie brakowało takich, którzy przypinali sobie francuskie trójkolorowe kokardy - symbol wolności" - opisuje nastrój uroczystości prof. Maria Bogucka w "Dziejach Polski do 1795 r.".

Tadeusz Kościuszko zaczął opracowywać koncepcję powstania narodowego w 1793 r. w Dreźnie, po ogłoszeniu drugiego rozbioru Polski. We wrześniu 1793 r., po naradzie ze spiskowcami z kraju, zgodził się objąć dowództwo nad planowanym powstaniem. Uznał jednak, że siły powstańcze nie są jeszcze gotowe i z rozpoczęciem walk trzeba poczekać. Ostatecznie o wybuchu powstania zdecydowała sytuacja w kraju, a przede wszystkim decyzja ambasadora carskiego w Warszawie o redukcji wojska polskiego. 12 marca 1794 r. dowódca Wielkopolskiej Brygady Kawalerii Narodowej stacjonującej w Ostrołęce brygadier Antoni Madaliński odmówił przeprowadzenia redukcji swojego oddziału i na czele 1200 kawalerzystów wyruszył wzdłuż granicy pruskiej do Krakowa. 

"Chociaż Kościuszko poniósł klęskę, wskazał drogę walki o wolność poprzez zbiorowy wysiłek całego narodu i to stało się jego testamentem politycznym. Tę kościuszkowską myśl ideowo-polityczną podejmą Polacy podrywając się co pokolenie do walki o odbudowę państwa" - pisał prof. Andrzej Zahorski w książce "Trzy powstania narodowe". 


środa, 19 marca 2014

WEWNĄTRZSZKOLNY KONKURS HISTORYCZNY Z OKAZJI
100 ROCZNICY WYBUCHU I WOJNY ŚWIATOWEJ


W dniu 19 marca 2014 roku odbył się wewnątrzszkolny konkurs historyczny z okazji przypadającej w tym roku 100-nej rocznicy wybuchu I wojny światowej. W konkursie przygotowanym przez p. Rafała Nowickiego wzięli udział uczniowie z klasy 1OB i 3E. Konkurs został przeprowadzony z użyciem technologii informacyjnej w oparciu o Sopocką Platformę Edukacyjną. Laureatem konkursu został uczeń klasy 3E- Cezary Najda. Gratulacje!

środa, 12 marca 2014

WARSZTATY HISTORYCZNE W MUZEUM MIASTA GDYNI

W dniu 11 marca 2014 klasa 3TL uczestniczyła wraz z opiekunem Rafałem Nowickim w warsztatach historycznych w Muzeum Miasta Gdyni. Uczniowie poznali historię, miasta, portu w kontekście historii regionu i sytuacji politycznej 20-lecia międzywojennego. Młodzież poznała początki powstania miasta i portu. Mogli tez obejrzeć wystawę poświęconą historii miasta wraz przewodnikiem, który oprowadzał uczniów po muzeum.

piątek, 7 marca 2014

KONKURS WIEDZY O UNII EUROPEJSKIEJ
"PRZYSTANEK BRUKSELA"

W dniu 7 marca 2014 odbył się w sopockim III LO wojewódzki konkurs międzyszkolny "Przystanek Bruksela", którego patronem i głównym organizatorem jest były marszałek województwa pomorskiego Jan Kozłowski. Konkurs obejmuje wiedzę z zakresu Unii Europejskiej. ZSH reprezentowała w konkursie uczennica klasy 3P Angelika Karaszewska wraz z nauczycielem Rafałem Nowickim, która uzyskała wyróżnienie. Laureatem tegorocznej edycji został uczeń II LO w Sopocie Szymon Węgrzyn.
Przystanek Bruksela - konkurs o UE -7 marzec 2014