niedziela, 7 lipca 2013

206. Rocznica traktatu Tylżyckiego.

7 lipca 1807 r. podpisano zaczynający się od słów: „Jego Cesarska Mość Cesarz Francuzów, Król Włoch, Protektor Związku Reńskiego i Jego Cesarska Mość Cesarz Rosji, poruszeni wspólnym pragnieniem położenia kresu zniszczeniom wojny…” – traktat tylżycki pomiędzy Francją a Rosją. 2 dni później, 9 lipca uzupełnił je osobny pakt zawarty z Królestwem Prus.

Ciąg wydarzeń, który bezpośrednio przyczynił się do podpisania tych układów zaczyna się 14 października 1806 r., kiedy w trakcie dwóch równolegle toczonych bitew pod Jeną i Auerstedt napoleńskie wojska pod dowództwem samego Cesarza i marszałka Louis’a Nicolas’a Davout’a zmiażdżyły dumną, acz przestarzałą machinę wojenną Hohenzollernów. Grande Armee szybko zajmowała kolejne tereny i bez walki zdobywała potężna twierdze jak na przykład Szczecin.

W dniach 7-9 lipca 1807 r. doszło do zawarcia pokoju w Tylży między Napoleonem I, carem rosyjskim Aleksandrem I i królem pruskim Fryderykiem Wilhelmem III. 

Pierwszy traktat podpisany został 7 lipca 1807 roku przez Napoleona Bonaparte i cara Aleksandra I. Do jego postanowień należało między innymi uznanie Gdańska wolnym miastem, uznanie przez Rosję francuskich zdobyczy w Prusach oraz przystąpienie do blokady kontynentalnej. W zamian Napoleon zgadzał się na aneksję przez Rosję departamentu białostockiego.



Do ciekawostek należy fakt, że traktat pokojowy zawarto na przycumowanej do brzegu Niemna tratwie, gdyż żadna z obu stron nie chciała jechać do kraju wroga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz